PLESNE V DOME A AKO SA ICH NAVŽDY ZBAVIŤ

Sychravé  a čoraz chladnejšie jesenné dni priniesli so sebou aj  začiatok vykurovacej sezóny. Tým, čo sa stretli v domácnosti s plesňami behá zrejme mráz po chrbte už teraz a v duchu si želajú, aby sa znovu neobjavili. Ak ste však doteraz jasnú príčinu problému neodhalili a neodstránili, je len málo pravdepodobné, že vaše prosby zostanú aj vyslyšané. Netreba zrejme nikomu pripomínať ako sú plesne nielen esteticky nepríjemné, ale hlavne ako škodia nášmu zdraviu a pri dlhodobom neriešení  problému dokážu vyvolať rôzne ochorenia, od kožných až po dýchacie.

To, že plesne v priestore, kde sa zdržiavame pravidelne niekoľko hodín denne, dokážu alergizovať naše zdravie potvrdzujú samotní lekári. Varujú pred astmou alebo alergickou bronchopuilmonalnou aspergilozou.

Ako sa teda ochrániť proti vznikajúcim plesniam?

NÁJDITE HLAVNÚ PRÍČINU PREČO MÁTE DOMA PLESEŇ

Dôležité je čo najskôr odstrániť hlavnú príčinu vzniku plesní.  Väčšina ľudí, ktorí sa s plesňami doma stretnú, však siahajú len po dočasných “záchranných” prostriedkoch ako sú rôzne nástreky, špeciálne farby či tradičné dezinfekčné prostriedky. Je to ako s chorobou, pokiaľ neodhalíte jej príčinu,  po určitom čase problémy opäť vystúpia na povrch a takto to ide dookola  rok čo rok.

KDE MÁM TEDA ZAČAŤ A AKO POSTUPOVAŤ

1. Nechajte si zmerať pomocou špeciálneho prístroja vlhkosť priestoru a problematických stien.

Ak sa už plesne u vás objavili, prípadne vôbec nemiznú je naozaj načase radikálne s tým skoncovať. Ako prvé vám odporúčame skutočne odhaliť príčinu vzniku plesní. Tú môžu spôsobovať miesta, kde vznikli nekontrolovateľné  úniky tepla. Častokrát sú neviditeľné, ukryté až pod múrami alebo panelmi bytových domov. Je nemožné ich voľným okom odhaliť. Väčšinou vznikli už na začiatku výstavby zanedbaním pracovných postupov alebo dodaním nekvalitného materiálu, ktorý podľahol poveternostným podmienkam a zubu času. V takomto prípade budete potrebovať na odhalenie takýchto miest špeciálne a najmä veľmi drahé prístroje. Je nereálne a v podstate aj zbytočné si ich kupovať. Stačí ak využije službu firmy, ktorá merania poskytuje za symbolický poplatok. No budete vedieť na čom ste a odkiaľ začať.

V prípade záujmu o meranie vlhkých a problematických miest vo vašom dome, či byte, kontaktujte INFOLINKU.

1. Nechajte si zmerať pomocou špeciálneho prístroja vlhkosť priestoru a problematických stien.

Ak sa už plesne u vás objavili, prípadne vôbec nemiznú je naozaj načase radikálne s tým skoncovať. Ako prvé vám odporúčame skutočne odhaliť príčinu vzniku plesní. Tú môžu spôsobovať miesta, kde vznikli nekontrolovateľné  úniky tepla. Častokrát sú neviditeľné, ukryté až pod múrami alebo panelmi bytových domov. Je nemožné ich voľným okom odhaliť. Väčšinou vznikli už na začiatku výstavby zanedbaním pracovných postupov alebo dodaním nekvalitného materiálu, ktorý podľahol poveternostným podmienkam a zubu času. V takomto prípade budete potrebovať na odhalenie takýchto miest špeciálne a najmä veľmi drahé prístroje. Je nereálne a v podstate aj zbytočné si ich kupovať. Stačí ak využije službu, ktorá merania poskytuje za symbolický poplatok. No budete vedieť na čom ste a odkiaľ začať.

2. Naučte sa správne vetrať  

Najúčinnejšie a najefektívnejšie riešenie je vetrať kontrolovane. To znamená tak, aby ste pri vetraní neprichádzali o teplo, za ktoré si musíte počas vykurovacej sezóny platiť.  Najlepšie je vetrať nárazovo, aby vznikol prievan a vzduch v priestore sa čo najrýchlejšie vymenil. Počas dňa by ste to mali podľa odborníkov spraviť najmenej 30 krát. Pri súčasnom spôsobe života takmer nerealizovateľné. A tak sa väčšina uchyľuje  napr. k štrbinovému vetraniu,pri odchode z bytu ponechajú okno otvorené hoci aj na malú štrbinku počas celého dňa.  A to je v podstate tá najväčšia chyba. Vedome ste totiž vytvorili tzv. trvalý tepelný  most, kade vám nielenže uniká teplo, ale vzniká aj možný budúci zdroj vzniku  plesní.

3. Vyskúšajte kontrolované vetranie pomocou decentrálnej rekuperácie. 

V prípade záujmu o viac informácií o kontrolovanom vetraní pomocou decentrálnej rekuperácie kontaktujte INFOLINKU.

Najväčšiu časť zo života strávime v práci a doma. A tak by  nám skutočne malo záležať na tom, aby priestor, v ktorom sa najčastejšie pohybuje, dýchame, tvoríme, spíme spĺňal všetky parametre potrebné pre kvalitný a zdraviu neškodný priestor.

Spokojná a zdravá rodina je základ kvalitne prežitého života.